Children Of Bodom
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Children Of Bodom !

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

CoB 2oO8 RöportaJ

2 posters
YazarMesaj
TodoR.

CoB 2oO8 RöportaJ Empty
MesajKonu: CoB 2oO8 RöportaJ   CoB 2oO8 RöportaJ EmptyPtsi Ocak 05, 2009 9:30 pm

* İlk soru, konserler nasıl gidiyor?

- Bence çok iyiydi,baya insan geldi bizi izlemeye.

* "Trashed, Lost, & Strungout" albümünün kayıt süreci nasıl geçti?

- Oldukça basit ve zevkliydi.Zaten diğer albümlerimizde bizimle
çalışan adamla çalıştık. Dört adet şarkıyı kayıt etmek bir
haftamızı aldı ve "Hate Crew Deathroll" albümünün kayıt şekli kullanıldı.

Alice Cooper ve Andrew W.K cover yapmanıza sebep neydi?

- Andrew W.K.'i herkesin sevdiği apaçık ortada. Bize de şarkının ruh hali çok iyi geliyor ve içerken dinlek için ideal bir parça. Alice Cooper
coverına gelince, gerçekten hiç bir fikrim yok çünkü bir gün Alexi
"hadi Alice Cooper çalalım" dedi ve bizde çaldık yani bunun arkasında özel birşey yok. Bazı zamanlar Alexi bu tip fikirlerle çıkagelir.

* "Trashed,Lost ,& Strungout" albümünün kapağını kim tasarladı?

- Benim bir arkadaşım dizayn etti ve gerçekten de iyi etti, öyle değil mi?

* 'Hate Crew Deathroll' albümünü takiben bir uzun çalışma yapmak için
bir planınız var mı?

-Evet, planlarımız var. Martta stüdyo çalışmalarına başlarız muhtemelen .Turdan sonrada parçalar için malzeme bulmak için konsantre olmamız gerekiyor. Hali hazırda şuan da malzeme hazır keza "Trashed,Lost" ve "Knuckleduster" şarkıları da var.
Turdan sonra prova işine gireceğiz ve bu birkaç ay sürecek sanırım Martta da yepyeni parçalarla stüdyoda olacağız. Tahminim mayısa doğru kayıt biter ve albüm yaz`a hazır olur.

* New York'taki ilk çalışınıza 800 kişi,ikincisine 1000 ve şimdi 3,500. kişi geldi. Büyük salonları mı yoksa küçük olanları mı tercih ediyorsunuz?

- Genellikle ben küçük salonlardan hoşlanırım çünkü seyirciye daha yakın olursunuz. Mesela ilk söylediğin Brooklyn'de idi galiba, salon çok küçüktü hatta sahne küçüktü. 800 kişi iyiydi fakat iyi çalmıştık.

* Ayrıca fazla satış yapılmıştı ?

- Güzel bir dostluk kurulmuştu dinleyiciyle fakat sahne çok küçüktü
ayrıca dört grup vardı o gece ve Dimmu Borgir'ın sahne ekipmanları büyüktü. Aynı yerde takılıp kalmak zorunda kaldım ne sağa nede sola hareket edebiliyordum çok sıkıcıydı. Haliyle büyük salonları tercih ederim.

* Bu tur sanki biraz uyumsuz. Çünkü hardcore ve endüstriyel metal grupları var ve bu sizin yaptığınız müzik türüne uymuyor. Böyle çeşit zengini turları mı tercih edersiniz yoksa sizin yaptığınız müziğe yakın duran gruplarlarla tura çıkmayı mı?

- Bence bu tur bizim yakın zamandaki Amerika turlarımızın en iyisi. Throwdown hardcore, Fear Factory endüstriyel ve de Lamb Of God thrash metal. Bu gruplar bizim malzememize yakın. Ben bu turu beğeniyorum, benim müzikal tatlarım da bunlar gibi şeyler. Ayrıca böyle
çeşit zengini organizasyonların yapılması her grubun dinleyici kitlesini zenginleştirmesini sağlar.

* Artık MTV ve diğer Amerikan müzik ağızlarından da promosyon yapmaya başladınız, gittikçe ünleniyorsunuz, sizce bu ün grubu değiştirecek mi?

- Eee,ben böyle düşünmüyorum (gülerek).. Amerika olayına başlayalı sanırım bir yıl oluyor, bu ilk Amerika turumuz ve sanki bir başlangıç gibi. Ün olayına gelince bu grup zaten diğer yerlerde ünlendi
ve o kadarda değiştirmedi bizi. Ben burada da aynı şekilde ünlenirsek memnun olacağım fakat daha yeni yola koyulduk.

* Amerika'yı turlamaya başlayalı bir yıl oluyor. Buradaki metal dinleyici manzarasıyla Avrupa arasında farklar var mı?

- Gerçekten çok farklı. Avrupa'da hiç olan gruplar Birleşik Devletler'de çok tutuluyor, mesela Lamb Of The God grubu Avrupa'da hiç turlamadı fakat burada baya dinleyici çekiyorlar. Ben bu farklılığın
Avrupa medyası ve ABD medyası arasındaki farklılığa bağlıyorum, burası tamamen farklı bir dünya. Mesela biz ABD'ye geldiğimizde hiçtik, fakat Avrupada fanlarımız hali hazırda mevcuttu. Neden farklı olduğunu
bilemiyorum ama gerçekten çok farklı bir manzara var burada. Ayrıca, Avrupa'da popüler olan tarzlar burada o kadar popüler değil, örnek olarak melodik death metal tarzını verebilirim.

* Alexander Kuoppala'ın ayrılışı sizi etkiledi mi?

- Bizim için biraz kötü oldu çünkü çok ani bir ayrılıştı. 2003 yazında bu gidiş nedeniyle bir çok gösteriyi yeniden düzenlemek zorunda kaldık, Dimmu Borgir ile birlikte olacağımız konserde bunlardan biriydi.
Böylece yeni konsere bir aylık bir zaman kalmıştı ve bizim gitaristimiz yoktu. Roope'a sorduk bizimle çalar mısın diye o da kabul etti ve hala da bizimle. Eğer biri gruptan ayrılacak olursa herşey sona erer diye düşünüyorduk fakat Alexander ayrıldı ve şimdi herşey gayet iyi gidiyor. Biz önceleri onun rahatsızlığını biliyorduk, özellikle ilkbahardaki Avrupa turunda bunu farketmiştik. Bundan dolayı ayrılacağını açıklaması bizim için sürpriz sayılmazdı. Ne değişti peki grupta sadece biri gitti yenisi geldi (gülerek).

* Alexander'ın ayrılışından sonra Roope'un bir zaman sizinle çalacağını biliyordum. Bu yıl tüm bunlar gerçekleştikten sonra onun grubun sürekli elemanı olmasını düşünüyormusunuz?

- Evet onu sürekli gitaristimiz olarak gruba dahil etmeyi planlıyoruz fakat daha resmi bir görüşme yapmadık. O şuanda bizimle
ve çok iyi bir gitarist ayrıca çok da iyi bir insan. Bu ilişkiden gayet memnunuz.

* "Trashed,Lost & Strungout" DVD ne zaman ABD'de satışa sunulacak bilgi verebilir misiniz?

- Ocakta piyasaya sürüleceğini düşünüyorum. Aslında Ekim`de olacaktı fakat işi yapanlarla biraz sorun var bundan dolayı Ocakta sürelecek piyasaya.

* Neden "Kissing The Shadow" şarkısını canlı olarak az çalıyorsunuz?

- Eğer sahneye ilk biz çıkarsak her zaman onunla başlıyoruz. Fakat aralarda olunca yedi veya sekiz şarkımız oluyor ve o bu duruma pek uymuyor. Sebep sadece bu (gülerek).

* "Hate Crew Daathroll" sonrası gayet kısık bir ses tonuyla ne gevezeliği yaptınız?

- Biz şarkının vokallerini kaydederken, kayıt ile uğraşan eleman ses kayıt bandını açık bıraktı, bizde tamamen sarhoşduk,
o sırada Jenna bir şeyler söyledi... Şu anda ne söylediğini hatırlamıyorum ama saçma sapan birşeyler söylüyordu, o kadarda
önemli değil işte.

* Başka ABD turu için bir planınız var mı?

- Bunu düşünüyoruz fakat daha herhangi bir kararımız yok. Gelecek albümün çıkışında muhtemelen yeniden tur düzenleyeceğiz kastetteğim zaman gelecek yılın yaz sonrası. Kararını verdiğimiz tek şey bunlar daha kesin değil.

* Son olarak ne söylemek istersiniz?

- Tekrar burada olmak güzel, özellikle New York'ta. Bu akşam güzel bir gösteri gerçekleşek, büyük bir mekan hem de şehrin
ortasında, umuyorum ki bu konser iyilerden biri olacak.

Children Of Bodom`un basçısı Henkka T. Blacksmith ile yapılmış bir röportaj...

by Rod Breslau, Mike Solomon, SMNnews.com
bujrock
Admin
bujrock

CoB 2oO8 RöportaJ Empty
MesajKonu: Geri: CoB 2oO8 RöportaJ   CoB 2oO8 RöportaJ EmptyPaz Ocak 25, 2009 7:17 pm

-Ba$lamadan once, yeni albumunuzden dolayi sizi tebrik etmek istiyorum. Gercekten cok etkileyici olmus.

COB Cok te$ekkur ederim.

- Sizce bu album diger albumlerinizden ne yonlerde farklilik gosteriyor?

COB Aklima ilk gelen sey albumun sound'u, cunku bu albumde studyo degistirdik. Bundan onceki albumlerimiz Finlandiya'da ayni studyoda, bizim de arkadasimiz olan ve Finlandiya'da konserleri duzenleyen bir produktor ile kaydedilmisti. O, simdiye kadar cok iyi ish cikardi fakat bu sefer biz degisiklik yapmak istedik ve kendimizi Abyss studolarinda bulduk. Aklima ilk gelen sey bu. Sonra, bu albumde daha cok melodi ve daha cok duygu var. Baska bir nokta da, sarkilardaki tempo yeni albumde biraz daha dusuk. Sanirim deginilmesi gereken en onemli noktalar bunlar.

-Albumu dinledigimde onun hem daha melodik hem de daha uch noktada oldugunu dusundum.

COB Evet, tabii ki bu album daha melodik fakat daha uc noktada olup olmadigini bilmiyorum. Bunu soylemek gercekten zor...

-Bence icerdigi duygular ve dinleyiciye bunu ileti$i oncekilere gore daha uc noktada.

COB Evet bak o olabilir. Fakat bence gecirmi$ oldugumuz geli$me sureci ve albumun ortaya ciki$i gercekten cok dogal oldu, ve bu nedenle de degi$iklikleri fark etmek zor. Fakat bu sefer icinde daha fazla melodi oldugu kesin. Ondan eminim.

-Albumde ayni zamanda bir $arki cover'lami$siniz.

COB Evet, bonus $arki olarak.
Sanirim ilk defa bir albumunuzde bir cover $arki bulunduruyorsunuz.

COB Evet fakat o sadece albumun ilk basiminda bonus $arki olarak yer aliyor ve sonraki versiyonlarda olmayacak. Onun icin tam olarak albume ait bir $arki diyemeyiz.

-Bu $arkiyi, yani "Hellion" 'u neden sectiniz ve niye ba$ka bir $arkiyi degil?

COB Cunku bu $arkiyi uzun zamandir konserlerimizde caliyoruz ve hepimiz WASP'i seviyoruz. Onun icin de $arkiyi kaydedip albume bonus olarak koyalim dedik. Sanirim sebebi bu.

-Konserlerinizde ba$ka cover $arkilar da caliyor musunuz?

COB Evet bazen caliyoruz. Tabii ki cok fazla cover $arki calmiyoruz. Bazen Hellion'u, bazen Ozzy'nin "Shot in the Dark" 'ini, bazen de eski bir iki fince $arki caliyoruz. Fakat hangisini calacak olacagimizi bilemiyorum cunku her konserde farkli bir ruh halinde oluyoruz ve ne calacagimiz da buna bakiyor.

-Yeni albume geri donecek olursak, bana albumun kapagindaki karakterden biraz bahseder misin? Bundan sonraki maskotunuz o mu olacak?

COB Dogrusunu soylemek gerekirse bilmiyorum. Sadece onun yaptigimiz muzikle uyu$tugunu ve albumumuzun kapagina koymak icin ho$ bir karakter oldugunu du$unuyoruz.

-Peki kim bu adam?

COB (Gülerek) Bilmiyorum. O sadece bir "reaper", album kapagini hazirlayan adam tarafindan yapildi, ve biz de begendik.

-Butun albumlerinizin kapaklari cok atmosferik ve birbirlerine benziyorlar. Hepsi ayni adam tarafindan mi hazirlandi?

COB Hayir. Ilk iki albumun kapaklari Kanadali bir ressam tarafindan yapilmi$ti fakat yeni albumunki Finlandiya'dan biri tarafindan hazirlandi.

-Peki, grubun kadrosunda hic degi$iklik oldu mu?

COB Hayir olmadi. Aslinda grubun elemanlari grubun ba$langicindan beri ayni. Tabii ki ilk albumumuz cikmadan once kadroda birkac degi$iklik olmu$tu fakat ilk albumumuzu cikardigimizdan beri kadromuzda en ufak bir degi$iklik olmadi.

-Alexi ayni zamanda ba$ka gruplarda da calmakta. Zaman konusunda herhangi bir sorun ya$amiyor musunuz?

COB Hmm evet Sinergy ve Children of Bodom ayni zamanda turne yapmayi planladiklarinda sorun ya$ami$tik, bu yuzden fazladan ayarlamalar yapmak zorunda kaldik ve bu o zaman icin cok zordu. Fakat tahminimce bundan sonra planlamalarimizi daha iyi yapacagiz. Sinergy ve Children of Bodom ayni zamanlarda bir $eyler planlamayacaklar.

-Bir de Impaled Nazarene var...

COB Hayir, Alexi bundan sonra Impaled Nazarene'e sadece studyoda destek olacak, konserlerinde yer almayacak yani..

-Grubun ba$ka elemanlari da ayni zamanda ba$ka gruplarda caliyor mu?

COB Jan'in ayni zamanda ba$ka bir grubu var fakat bu bizim yaptiklarimizi etkilemiyor. Diger elemanlardan da ba$ka grup ve projelerde calan kimse yok.

-Childrne of Bodom'dan ba$ka bir $eyler denemek ister miydin?

COB Hayir. Bence Children of Bodom'da kendimi istedigim gibi ifade edebiliyorum, ve bundan ba$ka bir $eye de ihtiyac yok. $imdiye kadar ba$ka bir $ey yapma ihtiyaci duymadim yani. Tabii ki belki ilerde kendimi diger yonlerimle ke$fetme ihtiyaci duyabilirim fakat bu noktada Children of Bodom benim icin fazlasiyla yeterli.

-Bundan onceki albumunuz icin bircok konser verdiniz. Yeni album icin de aynisini yapacak misiniz?

COB Hayir, sanmiyorum. Cunku cok fazla tur yapamiyoruz, ve $u andaki planlara gore bir aylik bir Avrupa turumuz, bir Finlandiya ve bir Japonya turumuz olacak, hepsi bu. Belki yazin bazi festivallerde de calariz fakat bunun cok oldugunu du$unmuyorum. Umarim bu sayi bizim icin dogru secimdir. Tura Primal Fear ile cikacagiz.

-Grubu ilk dinledigimden beri sormak istedigim bir soru var. Children of Bodom adi ne ifade ediyor?

COB Bodom, Finlandiyada bizim ya$adigimiz $ehirde bir gölün ismi. Helsinki yakinlarinda kucuk bir gol. 1960 yilinda burada bir cinayet olayi oldu ve 3 cocuk olduruldu. Cocuklar gol kenarinda kamp yapmaya gitmi$lerdi. Orda uyurken bir adam gelip 3 tanesini oldurdu. Sadece bir cocuk kurtuldu ve katil hicbir zaman yakalanamadi. Bu o zaman icin buyuk bir trajediydi ve Finlandiya'da bircok insan bu olayi unutamadi. Bu nedenle biz de muzigimize koymak icin guzel bir isim oldugunu du$unduk.

-Peki, grubun gelecekle ilgili planlari nedir?

COB Yilbasinda Finlandiya'yi, ve subatta Avrupa'yi Primal Fear ile turlayacagiz. Nisanda da Japonya'ya gidecegiz. Bunlardan sonra sanirim biraz rahatlayip yeni album icin $arki yazmaya ba$layabiliriz.

-Sanirim Children of Bodom Japonya'da bayagi unlu, yaniliyor muyum?

COB Evet, sayilir. En azindan oraya gidip turlayacak kadar, fakat cok da unlu degiliz.

-Fakat sanirim sadece Japonya piyasasi icin bir konser albumu yayinladiniz.

COB Hayir, butun Avrupa'da sInIrLI surum olarak cikti.

-Evet fakat Avrupa'da daha gec yayinlandi.

COB Dogrusunu soylemek gerekirse oyle oldugunu bilmiyordum. Ben ayni zamanda piyasaya surulduler saniyordum. Neyse, en azindan sadece Japonya icin cikarilan bir album degil yani, tum hayranlarimiz icin cikarildi. Tabii ki sInIrLI surum olarak cikti ve oraya yaptigimiz turdan ufak bir hediye gibiydi. Normal bir konser albumu cikarmak istemedik.

-Avrupa'li ve Japon seyirci arasinda sizce ne gibi farklar var?

COB Bence Japon seyirciler biraz daha fanatik. Avrupa'da insanlar konsere geldikleri zaman cogunlukla sarho$ oluyorlar fakat Japonya'da ayik oluyorlar cunku konserler ak$amlari erken saatlerde ba$liyor. Ikisinin de verdigi duygular ba$ka. Biri icin daha iyi diyemem fakat tamamen farklilar.

-Bu, Spinefarm'dan cikan son albumunuz. $imdiden gelecek icin plan yaptiniz mi hic?

COB Henuz degil. Bu Spinefarm icin yaptigimiz son albumdu ve artik onlara bagl idegiliz fakat henuz yeni bir anla$ma icin arayi$ta degiliz. Acikcasi biz onlarin tekliflerini bekliyoruz. Yeni anla$ma cali$malarina girmeden once turlari tamamlamak ve rahatlamak istiyoruz..

-Zaman ayirdiginiz icin cok te$ekkurler, ve umarim yakinda sizi canli olarak izleyebiliriz.

COB Ben de te$ekkur ederim, goru$mek uzere..

CoB 2oO8 RöportaJ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sum 41 Röportaj
» Metallica Röportaj
» Duman Röportaj
» paramore roportaj
» Linkin Park Röportaj